Termal Su Nedir

Termal Su Nedir

Eylül 27, 2021 0 Yazar: admin

Termal Su Nedir

Tarih boyu bu değerli sular için kaplıca suyu, kaynarca, ılıca, şifalı su gibi çeşitli isimler kullanılagelmiştir. Günümüzde ise ayrıştırma sağlanabildiği için fiziksel ve kimyasal niteliklerine göre isimlendirilir. 20 derece üzerinde yüzeye çıkan şifalı sulara termal su denir.

Yunancada “Isı” anlamına gelen “Therme” kelimesinden doğan termal sözcüğü, zamanla “Sıcak banyolar” manasına gelerek güncel anlamını kazanır. Jeotermal olarak doğal yollarla ısınan termal su, yerin metrelerce altından yüzeye ulaşır. Yeryüzüne çıkmadan evvel pek çok kaya katmanlarından geçen şifalı su; kalsiyum, klorür, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, lityum, sülfat gibi 100’den fazla mineral ile etkileşim yaşar.

Şifalı olarak nitelendirilen sular içerdiği minerale göre sınıflandırılır. Termal sular, mineralli sular, termomineral sular, karbondioksitli sular, kükürtlü sular, iyotlu sular, florürlü sular, akratotermal sular gibi eşik değerlerin özelliğine göre çeşitlilik arz eder. Genel olarak 1 litresinde 50 miligramdan az mineral bulunan termal sulara çok az mineralli denilir. Şayet 1 litresinde 50-500 miligram arası mineral bulunuyorsa az mineralli sular adı verilir. Mineral oranı 500 ve 1500 miligram arasında olduğunda ise orta mineralli su grubunda yer alır. 1500 miligram değerini geçen mineral oranına sahip olan termal sular, çok mineralli sular olarak etki yaratır. Suyun ısısı termal kaynak için belirleyici olurken minerallerin kombinasyonu kişi için terapötik ortam yaratmayı başarır.

İdeal termal su ısısının 40-44 derece arasında insanın vücut sıcaklığına en yakın dereceler olduğu bilinir. Dolayısıyla insan sağlığı için son derece kıymetli özellikleri bulunan termal suyun niteliği mineral yoğunluğuna göre belirlenir. Termal sıcak su dolu bir havuz içinde dinlenmek evinizdeki banyo suyundan farklı etkiler yaratır. Hem sağlık hem de güzelleştirme etkileri ile cilde pek çok faydası bulunan termal su kaynaklarına yılın herhangi bir dönemi gidebilirsiniz.

SAROT TERMAL VADİ KİRALIK 0554 587 61 58

Sarot Termal Vadi Devremülkleri, Mudurnu’nun muhteşem doğası ve mimarisi içinde inşa edilmiş bir termal tatil köyüdür. Sarot Termal Vadi Devremülklerinde bütün dairelerde Termal Su ve Jakuzi bulunur. Termal Sularda şifa bulduktan sonra , vücut ısınızı koruyarak Kapalı Tünel yolu ve yürüyen bantlar ile dairenize ulaşabilir siniz .

Odalarda ve tüm alanlarda , zeminden merkezi ısıtma mevcuttur.

Bay Ve Bayan Misafirlerimiz Ayrı Ayrı Havuz Kullanımı Yapmaktadır.

Tesiste Alkol servisi yapılmamaktadır .